TENSION projekat – još informacija od učesnika studije

Projekat TENSION je imao za cilj da ispita efekte mehaničkog izvlačenja ugruška u široj grupi tipova pacijenata sa većim infarktom mozga kod kojih je korist od trombektomije bila neizvesna.

Ova studija je dokazale benefite izvođenja trombektomije sa teškim moždanim udarom. Na taj način mogu se očekivati bolji individualni ishodi i može se izbeći invaliditet kod većeg broja pacijenata, a ekonomski se može očekivati smanjenje troškova vezanih za moždani udar.

Prof dr Klaus Z. Simonsen, glavni istraživač projekta, sa Univerzitetske bolnice u Arhusu (Danska) objašnjava šta to može značiti za buduće zbrinjavanje pacijenata sa moždanim udarom.

On kaže da je moždani udar bolest koja može da izazove neurološke deficite, ali i smrt. Najčešći moždani udar je ishemijski moždani udar gde krvni ugrušak u arteriji mozga prekine snabdevanje mozga krvi, a najteži oblici ishemijskog moždanog udara su oni gde je začepljena velika arterija. Srećom, postoji tretman kojim se, zapravo, uklanja taj ugrušak uz pomoć aparata. Postojala su ograničenja za ovaj tretman, tako da on nije bio primenjiv ukoliko je ishemijska lezija prevelika (misli se na deo mozga koji je pogođen moždanim udarom), ali u TENSION studiji ispitali smo i dokazali da je ova metoda uklanjanja tromba ispešno primenjiva i kod pacijenata sa velikim ishemijskim lezijama, da poboljšava ishod lečenja, čak i smanjuje smrtnost.

Ovaj projekat je bio veliki uspeh i mi verujemo da će ovo imati veliki uticaj za pacijente sa moždanim udarom i verujemo da će kod većeg broja pacijenata ova metoda biti primenjiva, jer se sada mogu tretirati i pacijenti sa većim lezijama u mozgu. Nadamo se da implementiramo ovu metodu veoma uskoro u našoj bolnici a takođe i u ostatku Evrope.

Dr Merit Jensen i dr Maksimilijan Šel sa Hamburg-Ependorf medicinskog univerziteta bili su uključeni u pan-Evropski tim koji je predstavio TENSION studiju. Evo šta oni kažu:

Dr Merit Jensen sa Hamburg-Ependorf Medicinskog Univerziteta rekla je da ugrušci krvi koji začepe krvni sud mozga mogu biti uklonjeni procedurom koja se zove endovaskularna trombektomija. Ova procedura može biti od pomoći u zbrinjavanju pacijenata sa teškim moždanim udarom, čak i onih sa većim oštećenjima. Takođe, napredne imidžing tehnologije kao  što je perfuzioni imidžing se usavršavaju dok većina bolnica koristi jednostavnije metode  – običnu kompjuterizovanu tomografiju CT. Njihov cilj bio je da ispitaju da li bi jednostavnija metoda bila takođe bila efektivna kao glavni način za odabir pacijenata za ovaj specifičan tretman u vezi moždanog udara.

Sa ovim rezultatima studije sada možemo tretirati pacijente sa većim infarktima (mozga) koji su ranije bili iskjljučeni za endovaskularnu trombektomiju. Prikazivanjem da je obicna kompjuterizovana tomografija je dovoljna  za izbor ovakvih pacijenata , trombektomija se može i šire planirati i u bolnicama kod kojih napredne imidžing tehnologije nisu dostupne.

Dr Maksimilijan Šel sa Hamburg-Ependorf Medicinskog Univerziteta kaže da je korišćenje obične kompjuterizovane tomografije dovoljno za  izbor adekvatnih pacijenata sa vecim infarktima (mozga) za endovaskularnu trombektomiju. Oporavak kod ovih pacijenata bio je bolji sa manjim rizikom od smrti, u poređenju sa onim kod kojih nije obavljena ova procedura. Studija je ranije prekinuta jer je rano viđena korist endovaskularne trombektomije tokom prvih procena rezultata.

Imamo jake dokaze koji podržavaju uklanjanje krvnih ugrušaka tromektomijom, čak i kod pacijenata sa velikim oštećenjima. Verujemo da će  uskoro Nacionalni i Internacionalni vodiči biti uskoro ažurirani i da će ovo postati rutinska procedura u bolnicama za tretman akutnog ishemijskog moždanog udara. Pošto se moždani udar dešava sirom Sveta već je početo uključivanje ovih rezultata u svakodnevnu rutinu.

Ova studija je sjajan primer internacionalne saradnje u polju istraživanja aktnog moždanog udara.

Dalje se zahvalio svim učesnicima studije i naglasio da je ovo primer kako se može napraviti važna promena u svakodnevnoj kliničkoj praksi i radu sa pacijentima. 

Video možete pogledati na našoj Facebook i X (Twitter) stranici

Još informacija o ovoj studiji možete pročitati na našem sajtu http://mozdaniudar.org/wp/2024/03/13/nedelja-svesti-o-mozgu-tension-projekat/

Leave a Reply