Nedelja svesti o mozgu – projekat TRUSTroke

Tokom Nedelje svesti o mozgu, 11-17. marta, fokusiramo se na važnost istraživanja moždanog udara.

Svakog dana ćemo deliti neke uvide u nova i uzbudljiva istraživanja moždanog udara u Evropi.

Danas se fokusiramo na novi projekat pod nazivom TRUSTroke koji koristi veštačku inteligenciju (AI) za poboljšanje života osoba koje su preživele moždani udar.

Trenutno je mogućnost predviđanja potencijalnih budućih komplikacija koje mogu dovesti do ponovnih prijema u bolnicu nakon moždanog udara ograničena. Kao odgovor, TRUSTroke razvija naprednu tehnologiju koja pomaže zdravstvenim radnicima, pacijentima i negovateljima da predvide i kratkoročne i dugoročne ishode ishemijskog moždanog udara.

U  ovom projektu, istraživački timovi kombinuju kliničke varijable sa informacijama iz izveštaja pacijenata iz tri različite evropske bolnice, istovremeno obezbeđujući privatnost i bezbednost poštovanjem najviših standarda i protokola. Uz pomoć veštačke inteligencije oni analiziraju velike količine podataka koji se odnose na napredovanje bolesti i potencijalne zdravstvene rizike kako bi na kraju omogućili povećanu personalizaciju i efikasno, dugoročno upravljanje moždanim udarom.

Projekat posebno teži da smanji rizike koji se odnose na:

• Ozbiljne zdravstvene probleme kada pacijenti napuste bolnicu

• Pogoršanje stanja pacijenta i neophodnost da se neočekivano vrate u bolnicu

• Probleme sa kretanjem, nepotpuni oporavak i drugi nepovoljni dugoročni ishodi

• Ponovni moždani udar

Slušajte naša tri glavna istraživača u projektu koji nam govore više o tome šta se nadaju da će postići:

Video 1. Dr Karlos Molina. Šef grupe za istraživanje moždanog udara na Istraživačkom institutu Val d’Hebron, Španija. Vođa projekta TRUSTroke

Dr Karlos Molina. Šef grupe za istraživanje moždanog udara na Istraživačkom institutu Val d’Hebron, Španija. TRUSTroke vođa projekta kaže da je TRUSTroke projekat koji finansira EU sa ciljem da uvežba algoritme na veoma decentralizovan način. To znači da su različite bolnice povezane koristeći svoje baze podataka u veoma bezbednom okruženju za podatke pacijenata. To će obezbediti važne lične informacije za pacijente koje će obezbediti više individualniju medicinu, predvideti kako će zdravstveni profesionalci još ličnije prilagoditi tretman (za pacijenta) i predvideti ishode pacijenata sa moždanim udarom individualno. Smatramo da ćemo u sledećih 4 godina biti u mogućnosti da razvijemo ove algoritme I poboljšamo predviđanje ishoda kod pacijenata sa moždanim udarom.

Video 2. dr. Pjetro Kaliandro. Neurolog na Univerzitetskoj poliklinici Agostino Gemelli, Rim. TRUSTroke VP6 vođa (klinička studija)

Dr. Pjetro Kaliandro. Neurolog na Univerzitetskoj poliklinici Agostino Gemelli, Rim. TRUSTroke VP6 lider (klinička studija) kaže da je TRUSTroke izazovan projekat koji finansira Evropska Unija. Obezbeđen je uz trud 3 velike bolnice u Evropi i cilj projekta je da se pridruži moderna tehnologija, kao što je veštačka inteligencija primarno za pacijente sa moždanim udarom. Cilj je da se predvidi i evoluira tretman pacijenata sa moždanim udarom i ovaj aspekt je vrlo važan jer nam dozvoljava da krojimo klinički put naših pacijenata. Projekat će trajati 4 godine i na kraju ćemo imati alat koji će pomoći lekarima da bolje zbrinjavaju pacijente sa moždanim udarom.

Video 3. Dr Robin Lemens. Neurolog u UZ Leuven, Belgija. TRUSTroke VP6 saradnik (klinička studija)

Dr Robin Lemens, neurolog u UZ Leuven, Belgija. TRUSTroke VP6 saradnik (klinička studija) kaže da zajedno sa svojim kolegama iz Rima i Barselone sarađuju na velikom projektu sa ciljem da poboljšaju negu pacijenata sa moždanim udarom. Kao što već znate, moždani udar je veoma razarajuća bolest koja pogađa mnogo pacijenata, ali i njihove srodnike. Sa ovim projektom pokušavamo da poboljšamo njihove ishode fokusirajući se na smanjenje rizika od ponovnog prijema nakon što je pacijent otpušten iz bolnice zbog pogoršanja simptoma. Takođe želimo I bolji uvid u njihov oporavak I želimo da to poboljšamo i sprečimo ponovna pogoršanja nakon otpuštanja pacijenta izjedinice za moždani udar. Postoji dosta podataka koji omogućuju uvid zasnovanih na kliničkoj ekspertizi, ali kao i u mnogim drugim temama, veštačka inteligencija nam pomaže da imamo još bolji uvid u ishode lečenja ponovo primljenih pacijenata, i pomaže nam da predvidimo pacijente sa najvećim rizikom. Naravno, ako pribavimo detaljnije informacije o pacijentima sa povećanim rizikom za ponovno lečenje, ponovnim komplikacijama, ili smanjenom funkcionalnošću – mogli bi da ih identifikujemo dok su još u bolnici i mogli bi da intervenišemo i poboljšamo ishod njihovog lečenja.

Arlin Vilki, generalna direktorka Alijanse za moždani udar za Evropu, rekla je „Jedan od dugoročnih problema sa kojima se suočavaju osobe koje su preživele moždani udar je neizvesnost njihovih budućih zdravstvenih problema, što uključuje mogućnost da imaju drugi ili više moždanih udara. Ova nova tehnologija, koja koristi veštačku inteligenciju, pomoći će lekarima i onima koji su preživeli moždani udar da rade zajedno kako bi efikasnije planirali svoj dugoročni oporavak nakon moždanog udara.

Za više informacija kontaktirajte research@safestroke.eu ili posetite TRUSTroke veb lokaciju www.Trustroke.eu

TRUSTroke je dobio sredstva od Evropske unije pod imenom Horizon-hlth-2022-stayhlth-01-two-stage u okviru ugovora o grantu br. 101080564

Leave a Reply