Na Svetski dan moždanog udara, predstavljamo dva evropska istraživačka projekta fokusirana na inovacije u oblasti moždanog udara.
Naš drugi projekat je PRESTIGE-AF, projekat koji se finansira iz EU Horizon 2020, koji vodi Imperial College London, sa ciljem da se pozabavi složenim istraživačkim pitanjem: Da li bi osobe sa moždanim udarom koji je izazvan atrijalnom fibrilacijom (stanje srca koje uzrokuje nepravilan rad srca i povećava rizik od ozbiljnog moždanog udara) a koje su doživele moždani udar izazvan krvarenjem u mozgu trebalo da primaju lekove za razređivanje krvi?
Odgovor bi mogao uticati na lečenje moždanog udara kod mnogih pacijenata, ali objašnjavanje složenosti ovog istraživanja javnosti nije uvek lako. Da bi ih uključio u istraživanje, istraživački tim je kreirao „Escape the Clinic!“(Bekstvo sa Klinike), inovativnu pop-up sobu za bekstvo dizajniranu da učenje o kliničkim ispitivanjima učini dostupnijim i zabavnijim.
Učesnici su se u ovoj aktivnosti utrkivali kako bi uključili pacijenta u kliničko ispitivanje, dok su učili o važnosti ispitivanja, kako funkcionišu i njihovom potencijalnom uticaju na lečenje moždanog udara. Njihova soba za bekstvo bila je predstavljena na 12 događaja širom Evrope od februara 2023. do avgusta 2024. godine, uključujući naš Evropski Life After Stroke Foruma u Dablinu, sa preko 500 ljudi koji su učestvovali.
U srcu iskustva bila je poruka od vitalnog značaja: klinička ispitivanja su ključna za nove tretmane i na posletku za poboljšanje kvaliteta nege za preživele moždani udar.
„Naš cilj “Bekstva sa Klinike” bio je da složeno istraživanje moždanog udara učinimo dostupnim i zanimljivim za sve. Koristeći interaktivnu sobu za bekstvo, bili smo u mogućnosti ne samo da edukujemo učesnike o kliničkim ispitivanjima, već i da istaknemo ključnu ulogu koju istraživanje ima u poboljšanju nege moždanog udara i ishode“, rekao je Hari Dženkins sa Imperijal koledža u Londonu.
„Uključili smo “Bekstva sa Klinike”na Evropskom Life after stroke Forumu u Dablinu, marta ove godine i to je bio veliki uspeh. Privukao je osobe koje su preživele moždani udar, akademike i zdravstvene radnike da se bave istraživanjem moždanog udara na zaista zanimljiv način. Time što kompleksne istraživačke koncepte činimo pristupačnijim, mogli bismo inspirisati više osoba koje su preživele moždani udar da preuzmu aktivniju ulogu u oblikovanju budućnosti njihove nege“, rekla je Arlene Vilkie, direktorka Evropske Alijanse za moždani udar
Ako ste zainteresovani da saznate više o dizajnu aktivnosti sobe za bekstvo, šta je tim naučio iz vođenja ovog programa ili želite vrhunske savete kako da sami dizajnirate i pokrenete nešto slično, pogledajte celu studiju slučaja ovde
PRESTIGE-AF je dobio sredstva od programa Evropske unije za istraživanje i inovacije Horizont 2020 u okviru sporazuma o grantu br. 754517.