POC4Triage (Point-of-Care Devices for Urgent Care Triage) je novi istraživački projekat finansiran od strane Evropske unije koji će koristiti naprednu tehnologiju i veštačku inteligenciju (AI) za poboljšanje brzine i tačnosti dijagnoze moždanog udara i drugih kardiorespiratornih stanja. Sposobnost brze i pouzdane dijagnoze je od suštinskog značaja za obezbeđivanje pristupa blagovremenom lečenju i spasavanje života.

POC4Triage projekat se razvija dizajniran da pruže informacije profesionalcima hitne pomoći i lekarima kako bi brže donosili odluke o lečenju. Ovi uređaji uključuju:
1. Multi-dijagnostički flaster za praćenje:
o “Zakrpa” koja obezbeđuje praćenje vitalnih znakova pacijenta u realnom vremenu i predviđa kardiorespiratorne bolesti koristeći AI režim
o Omogućava brzu procenu stanja pacijenata kako bi im se obezbedio blagovremeni tretman
2. Flaster za elektroencefalografiju (EEG):
o Lagani flaster sa senzorima koji se nalaze odmah ispod linije kose
o Omogućava brzo i lako otkrivanje udara
3. Uređaj za funkcionalnu infracrvenu spektroskopiju (fNIRS) za praćenje moždanog udara:
o Koristi svetlost da posmatra protok krvi u mozgu
o Otkriva moždane udare i prati stanje pacijenta
o Neinvazivno (ne zahteva operaciju ili igle)
4. Ručni uređaj za testiranje krvi:
o Prenosni uređaj za testiranje krvi koji pomaže u dijagnostici tipa moždanog udara
o Detektuje markere u krvi povezane sa moždanim udarom
o Mali i brz, što ga čini korisnim za hitne slučajeve i dijagnostiku pored kreveta
Četiri uređaja će se povezati na platformu za povezivanje uređaja sa bolnicom. Ovo će omogućiti besprekornu integraciju sa bolničkim sistemima. I omogućiće brz prenos podataka sa uređaja, koristeći veštačku inteligenciju za prevođenje informacija sa više uređaja, pomažući lekarima u donošenju informisanih odluka o lečenju.
POC4Triage okuplja programere medicinskih uređaja, lekare, predstavnike pacijenata, stručnjake za etiku, naučnike i ekonomiste u oblasti zdravstva kako bi poboljšali hitnu negu moždanog udara i drugih kardiorespiratornih stanja. Oni se nadaju da će zdravstvenim radnicima pružiti alate koji će omogućiti brži pristup vremenski kritičnim tretmanima kao što je vaskularna trombektomija. Za pacijente, to znači blagovremeno lečenje, sa povećanom stopom preživljavanja i većom šansom za bolji kvalitet života.
„Milioni Evropljana dožive moždane udare svake godine, ali njihov tretman koji spašava život zavisi od brzine i pristupa. Naši inovativni uređaji će pomoći službenicima hitne pomoći da otkriju teške moždane udare na terenu, i time obezbede brz pristup pravom lečenju“, kaže dr Džonatan Kutinjo, neurolog iz Amsterdam UMC.
Generalna direktorka SAFE-a Arlene Vilki kaže: „Vreme je mozak. Projekat POC4Triage će pružiti službenicima hitne pomoći i lekarima unapređene alate za donošenje bržih i preciznijih odluka o lečenju. Ova nova tehnologija će nam omogućiti da preduzmemo vitalni korak ka poboljšanju ishoda moždanog udara širom Evrope.”
Za više informacija kontaktirajte research@safestroke.eu ili posetite POC4TRIAGE internet stranicu https://poc4triage.eu
POC4Triage se finansira od strane Evropske unije u okviru sporazuma o grantu br. 101137358.
