RES-Q+: Transformacija nege moždanog udara pomoću veštačke inteligencije i digitalnih inovacija

RES-Q+ je istraživačka inicijativa finansirana iz EU Horizon fonda, koja ima za cilj da izvrši revoluciju u oblasti nege moždanog udara integracijom postojećih podataka o moždanom udaru sa digitalnom tehnologijom i veštačkom inteligencijom (AI). Projekat ima za cilj da učini lečenje moždanog udara bržim, efikasnijim i široko dostupnim.Oslanjajući se na Registar kvaliteta nege moždanog udara (RES-Q), uspostavljenog sistema koji pomaže bolnicama da prate i unapređuju kvalitet nege moždanog udara, RES-Q+ podiže upravljanje moždanim udarom na viši nivo.

O registru RES-Q

RES-Q je globalna baza podataka o nezi moždanog udara koja prikuplja informacije o lečenju moždanog udara. Sa podacima iz više od 92 zemlje i preko 2.100 bolnica, postao je jedan od najvećih registara moždanog udara u svetu. Do sada, RES-Q je zabeležio podatke o više od 580.000 pacijenata, pružajući ključne uvide u trendove nege moždanog udara, praznine u lečenju i mogućnosti za poboljšanje.

Zašto je RES-Q+ važan?

U nezi moždanog udara, svaki minut je presudan – pravovremeno i kvalitetno lečenje može spasiti živote i poboljšati oporavak. Cilj RES-Q+ projekta je da unapredi negu moždanog udara tako što će osigurati kvalitetno lečenje tokom celokupnog pacijentovog puta – dok trenutni RES-Q sistem prikuplja podatke samo za vreme boravka pacijenta u bolnici.

Projekat, koji uključuje preživele pacijente sa moždanim udarom i kliničare, započet je 2022. godine, a do njegovog završetka 2026. godine doneće sledeće inovacije:

• Automatizovano prikupljanje podataka

RES-Q+ automatizuje unos podataka u registar unošenjem otpusnih lista iz bolnica, čime se eliminiše potreba za ručnim unosom podataka od strane lekara i medicinskih sestara. Ovo smanjuje mogućnost grešaka i štedi dragoceno vreme.

• AI virtuelni asistenti za poboljšanje nege moždanog udara

Virtuelni asistenti će pomoći medicinskim timovima da procene efikasnost svojih procesa lečenja i pronađu načine za unapređenje nege, što će doprineti boljoj nezi i boljem oporavku pacijenata.

• AI virtuelni asistenti za praćenje oporavka i rehabilitaciju

U saradnji sapacijentima koji su preživeli moždani udar, razvijaju se virtuelni asistenti koji će pratiti njihov oporavak nakon otpusta iz bolnice. Na taj način će pacijenti dobiti odgovarajuću negu nakon izlaska iz bolnice i upućivanje na dodatne terapije koje podržavaju njihov dugoročni oporavak.

Hendrik Knoche, jedan od vodećih istraživača projekta sa Univerziteta u Alborgu, kaže:

„Oduševljeni smo dosadašnjim napretkom našeg projekta. Uključivanjem i pacijenata i kliničara u razvoj virtuelnih asistenata, osiguravamo da tehnologija zaista odgovara njihovim potrebama.“

Arlene Wilkie, generalna direktorka Alijanse za moždani udar Evrope, ističe uticaj na preživele pacijente sa moždanim udarom:

„Zajedničkim učešćem u razvoju virtuelnih asistenata sa pacijentima koji su preživeli moždani udar možemo poboljšati posthospitalnu negu i učiniti lečenje personalizovanijim i pristupačnijim – sa potencijalom da promenimo živote miliona ljudi širom Evrope.“

Za više informacija o projektu:

Pogledajte video:

Posetite veb stranicu RES-Q+: https://www.resqplus.eu

Kontaktirajte nas: research@safestroke.eu

RES-Q+ je finansiran od strane Evropske unije u okviru grant ugovora br. 101057603.

Leave a Reply