EAST-STROKE: Potencijalna nova strategija lečenja za prevenciju ponovljenih moždanih udara kod pacijenata sa akutnim ishemijskim moždanim udarom i atrijalnom fibrilacijom
Istraživanje EAST-STROKE („Rano lečenje atrijalne fibrilacije radi prevencije moždanog udara kod akutnog moždanog udara“) finansirano je od strane EU Horizon programa kako bi se testirala nova strategija lečenja pacijenata sa akutnim ishemijskim moždanim udarom i atrijalnom fibrilacijom (AF).

AF je stanje u kojem srce kuca nepravilno i često prebrzo. To može dovesti do stvaranja krvnih ugrušaka u srcu, koji mogu dospeti do mozga, blokirati protok krvi i izazvati ishemijski moždani udar. Pored toga, AF može izazvati oštećenje srčanog tkiva, što može dovesti do srčane insuficijencije.
Šta je kontrola ritma?
Kontrola ritma (Rhythm Control) je već uspostavljena metoda lečenja koja može vratiti normalan srčani ritam kod osoba sa atrijalnom fibrilacijom (AF). Ova metoda koristi lekove i ablaciju (mali hirurški zahvat za uspostavljanje normalnog srčanog ritma), ali se trenutno ne primenjuje kod pacijenata sa akutnim moždanim udarom.
Istraživanje EAST-STROKE će ispitati da li rano lečenje pacijenata sa moždanim udarom i AF metodom kontrole ritma, u kombinaciji sa standardnim tretmanom moždanog udara, može pomoći u prevenciji novih moždanih udara, srčanih udara i drugih srčanih problema.
Zašto je ovo istraživanje važno?
Osobe koje imaju moždani udar i atrijalnu fibrilaciju imaju visok rizik od ponovnog moždanog udara ili srčanih problema. Ako istraživanje EAST-STROKE pokaže da je kontrola ritma bezbedna i efikasna, ona bi mogla postati novi standard lečenja za pacijente sa moždanim udarom i AF, pomažući hiljadama ljudi širom sveta.
Profesor Götz Thomalla, koordinator projekta i direktor Odeljenja za neurologiju u Univerzitetskom medicinskom centru Hamburg-Eppendorf, objašnjava:„Ako studija potvrdi naša rana otkrića, to bi moglo promeniti način na koji lečimo pacijente sa moždanim udarom i atrijalnom fibrilacijom širom sveta i pomoći u sprečavanju mnogih novih moždanih udara.“
Ko vodi istraživanje?
Istraživanje vode naučnici sa Univerzitetskog medicinskog centra Hamburg-Eppendorf (UKE) u Nemačkoj. Projekat je podržan od strane Evropske unije finansiranjem od 7 miliona evra.
Gde će se istraživanje sprovoditi?
Istraživanje je započeto početkom 2025. godine i trajaće šest godina. Počeće u Nemačkoj, Španiji, Holandiji, Švajcarskoj i Australiji. Kasnije će se pridružiti i druge zemlje, uključujući Veliku Britaniju, Kanadu i Brazil. Očekuje se da će ukupno 1.746 pacijenata učestvovati u studiji. Ovaj međunarodni pristup će doprineti globalnoj primeni rezultata istraživanja i unapređenju smernica za lečenje.
Koji su ciljevi istraživanja?
Ako istraživanje bude uspešno, metoda kontrole ritma mogla bi postati standardni tretman za pacijente sa moždanim udarom i atrijalnom fibrilacijom. Lekari širom sveta mogli bi je koristiti kako bi sprečili nove moždane udare i srčane udare.
Arlene Wilkie, generalna direktorka Alijanse za moždani udar u Evropi (SAFE), izjavila je:
„Ova studija ima potencijal da poboljša lečenje moždanog udara širom sveta, omogućavajući pacijentima bolje ishode i smanjujući opterećenje koje moždani udar donosi pojedincima, porodicama i zdravstvenim sistemima.“
Za više informacija o projektu, pogledajte video: https://youtu.be/F3xRGHexgws
Ili posetite veb stranicu EAST-STROKE: https://east-stroke.eu/
Za dodatne informacije kontaktirajte: research@safestroke.eu

Projekat je dobio finansiranje iz programa Evropske unije za istraživanje i inovacije Horizon 2020 u okviru ugovora o grantu broj 101156541.